Dieta rozdzielna zakłada jedzenie posiłków węglowodanowych oraz posiłków białkowych oddzielnie.

Powodem jest to, jakoby białka i węglowodany trawione były przez inne enzymy. Podczas gdy jemy jednocześnie zarówno posiłki białkowe jak i węglowodanowe, niepotrzebnie obciążamy układ pokarmowy, co skutkuje między innymi nadwagą. Spożywanie tych dań osobno usprawni pracę naszego układu i uchroni nas przed nadwagą oraz pozbawi nadmiaru kilogramów. Poza białkami i węglowodanami, wyróżniono jeszcze grupę produktów neutralnych, które to stanowią podstawę na trzeci posiłek dnia.
Dieta rozdzielna zakłada spożycie trzech posiłków dziennie w odstępie czterech godzin. Pierwszy z nich powinien być złożony z samych węglowodanów, mieć zasadowe pH i składać się na przykład z : ziemniaków, kasz, pieczywa, ryżu, makaronu, owoców. Następny posiłek powinien obfitować w białko, czyli na przykład mięso, ryby, owoce morza, jajka, mleko. Ostatni posiłek składać powinien się z produktów neutralnych, takich jak warzywa, zioła, tłuszcze, grzyby, kiełki, maślanka. Produkty z których powinniśmy zrezygnować zupełnie to cukier, białe pieczywo, wędliny, alkohol, czerwone mięso, słodycze.
Niewątpliwą zaletą diety rozdzielnej jest przyspieszenie przemiany materii, poprawienie pracy układu pokarmowego. Wadą zaś skomplikowany sposób dobierania posiłku, które często ciężko skomponować opierając się jedynie na jednej grupie jak same białka bądź same węglowodany. W Rozrachunku całego dnia dostarczamy organizmowi wszystkich potrzebnych składników. Dieta rozdzielna w wersji 1000kcal zapewnia utratę kilogramów, jednak każda dieta bazująca na ujemnym bilansie kalorycznym zapewni nam spadek wagi. Dieta rozdzielna nie opiera się na żadnych naukowych podstawach. Zastosowanie jej na pewno nie zaszkodzi, jednak nie zapewni nam również upragnionych efektów jeśli nie będziemy liczyć kalorii. Z pewnością jednak na nasz organizm dobrze wpłynie unikanie tych produktów, których dieta ta nakazuje się wyrzekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *