Jakie badania krwi warto wykonywać regularnie?

Lekarze zalecają częste badanie krwi nie bez powodu. Jest to skuteczny sposób na monitorowanie stanu zdrowia. Zrobienie podstawowych badań nawet raz w roku może pomóc w szybkim wykryciu nieprawidłowości. To z kolei umożliwia natychmiastowe wdrożenie leczenia we wczesnym etapie choroby. Dowiedz się, jakie badania krwi warto wykonywać regularnie.

Morfologia krwi

Morfologia krwi jest jednym z najczęściej wykonywanych badań. Na podstawie pobranej od pacjenta próbki można ilościowo i jakościowo ocenić komórki krwi, czyli krwinki czerwone, białe i płytkowe. Interpretacja morfologii online umożliwia identyfikację ewentualnych zaburzeń, takich jak anemia, skazy krwotoczne czy też stany zapalne. Regularne wykonywanie morfologii krwi pozwala kontrolować ogólny stan zdrowia organizmu.

Badanie poziomu TSH

Dzięki zbadaniu poziomu TSH (hormonu tyreotropowego) można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. TSH jest bowiem odpowiedzialne za regulację produkcji hormonów tarczycy, które mają spory wpływ na wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie. Nieprawidłowe wartości TSH mogą wskazywać na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. W obu przypadkach warto przeprowadzić szybkie i wygodne konsultacje wyników badań online.

Próby wątrobowe

Próby wątrobowe pozwalają ocenić funkcjonowanie wątroby. Podczas badania sprawdza się takie parametry jak ALT, AST, ALP i GGTP i bilirubina. Wysokie wartości tych wskaźników mogą wskazywać na uszkodzenie wątroby lub istnienie stanu chorobowego. W przypadku niejasności lub chęci szybkiego rozwiania wątpliwości dobrym pomysłem może być interpretacja wyników badań online.

OB i CRP

Badania OB (odczyn Biernackiego) i CRP (białko C-reaktywne) umożliwiają wykrycie stanów zapalnych w organizmie. Jeśli te wskaźniki znajdują się powyżej normy, to interpretacja wyników krwi online może wskazać na obecność np. infekcji, chorób autoimmunologicznych lub nawet ciąży. Bardzo wysokie poziomy OB i CRP pojawiają się też przy nowotworach. Z tego powodu warto regularnie wykonywać badania dotyczące tych parametrów.

Lipidogram

Lipidogram to badanie, które ocenia poziom lipidów we krwi, takich jak cholesterol i trójglicerydy. Warto pamiętać, że wysokie poziomy tych substancji mogą zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Regularne wykonywanie lipidogramu pozwala na wdrożenie zmian w momencie, gdy pacjent tylko nieznacznie przekroczył normy. Podczas konsultacji wyników online lekarz może zasugerować zmiany w zakresie stylu życia i diety lub zalecić leczenie farmakologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *