Czym jest i jak działa THC?
THC jest naturalną substancją chemiczną występującą w konopiach, która jest kojarzona przez ludzi ze stanem odurzenia. Oczywiście jest odpowiedzialny za działanie psychoaktywne konopi, jednak zależy dużo od jego stężenia w danej substancji. Najwyższe stężenie THC znajduje się w żywicy produkowanej przez kwiaty żeńskie. Działanie biologiczne THC wywiera reagując z układem endokannabinoidowym, bowiem THC działa podobnie do kannabinoidów wytwarzanych przez nasz organizm. Reakcja psychoaktywna THC tworzy się z jego agonistycznego działania na receptory CB1, który swoje miejsce ma w układzie nerwowym. THC ma ponadto wpływ na funkcje poznawcze człowieka, pamięć, koordynację ruchową, apetyt czy odczuwanie bólu.
Więcej o działaniu THC i CBD przeczytasz tutaj: https://www.essenz.pl/blogs/hemp/czy-cbd-dziala-bez-thc
Drogi podawania THC i jej legalność
Pojmowanie THC w odniesieniu do konopi indyjskiej jest oczywiście nie inne jak takie, że zawiera ona wysoką zawartość THC, co czyni ją jednym z bardziej nielegalnych i psychoaktywnych substancji. Dopuszczalna ilość stężenia THC w produktach jest uznawana w Polsce za legalną do 0,2%. W takim dopuszczalnym procencie, określa się ją jako nie wywołującą efektu odurzenia i zaburzenia procesów naszej psychiki. Jeśli chodzi o drogi podawania THC, to do najczęstszych w tym przypadku zaliczamy inhalacje z suszu poprzez ich palenie, inhalacja oparów (waporyzacja zmniejszająca narażenie produktów na uboczne spalanie) oraz spożywanie innych produktów z konopi. Palenie THC jest bardzo efektywną czynnością i nie trzeba długo czekać na rezultaty, ponieważ jest przenoszony z płuc do krwi już po pierwszej inhalacji dymu, z łatwością przenosi się do ukrwionych tkanek.
Czy THC w legalnej dawce może uzależniać i powodować skutki uboczne ?
Mówiąc o legalnej dawce THC i możliwych skutkach ubocznych po jej spożyciu, musimy mieć na uwadze, że jedynie zbyt częste dzienne przyjmowanie go może wywołać u nas skutki uboczne. Kiedy rozpoznamy, że mamy do czynienia ze skutkami ubocznymi? Z pewnością pojawić się mogą: zwiększone tętno, nieregularne bicie serca, spowolnienie oddechu, rozszerzenie naczyń krwionośnych, nadmierny apetyt, suchość w ustach, niepokój, wolniejszy czas reakcji na bodźce, problemy z koordynacją ruchową, czy nawet paranoje i halucynacje. Tak więc należy być rozsądnym w stosowaniu produktów THC, ponieważ w nadmiarze jak powszechnienie wiadomo zaszkodzić może nam wszystko, nawet to co docelowo ma nam pomóc.