Czym jest i jak działa THC?

         THC jest naturalną substancją chemiczną występującą w konopiach, która jest kojarzona przez ludzi ze stanem odurzenia. Oczywiście jest odpowiedzialny za działanie psychoaktywne konopi, jednak zależy dużo od jego stężenia w danej substancji. Najwyższe stężenie THC znajduje się w żywicy produkowanej przez kwiaty żeńskie. Działanie biologiczne THC wywiera reagując z układem endokannabinoidowym, bowiem THC działa podobnie do kannabinoidów wytwarzanych przez nasz organizm. Reakcja psychoaktywna THC tworzy się z jego agonistycznego działania na receptory CB1, który swoje miejsce ma w układzie nerwowym. THC ma ponadto wpływ na funkcje poznawcze człowieka, pamięć, koordynację ruchową, apetyt czy odczuwanie bólu.

Więcej o działaniu THC i CBD przeczytasz tutaj: https://www.essenz.pl/blogs/hemp/czy-cbd-dziala-bez-thc

Drogi podawania THC i jej legalność

         Pojmowanie THC w odniesieniu do konopi indyjskiej jest oczywiście nie inne jak takie, że zawiera ona wysoką zawartość THC, co czyni ją jednym z bardziej nielegalnych i psychoaktywnych substancji. Dopuszczalna ilość stężenia THC w produktach jest uznawana w Polsce za legalną do 0,2%. W takim dopuszczalnym procencie, określa się ją jako nie wywołującą efektu odurzenia i zaburzenia procesów naszej psychiki. Jeśli chodzi o drogi podawania THC, to do najczęstszych w tym przypadku zaliczamy inhalacje z suszu poprzez ich palenie, inhalacja oparów (waporyzacja zmniejszająca narażenie produktów na uboczne spalanie) oraz spożywanie innych produktów z konopi. Palenie THC jest bardzo efektywną czynnością i nie trzeba długo czekać na rezultaty, ponieważ jest przenoszony z płuc do krwi już po pierwszej inhalacji dymu, z łatwością przenosi się do ukrwionych tkanek.

Czy THC w legalnej dawce może uzależniać i powodować skutki uboczne ?

         Mówiąc o legalnej dawce THC i możliwych skutkach ubocznych po jej spożyciu, musimy mieć na uwadze, że jedynie zbyt częste dzienne przyjmowanie go może wywołać u nas skutki uboczne. Kiedy rozpoznamy, że mamy do czynienia ze skutkami ubocznymi? Z pewnością pojawić się mogą: zwiększone tętno, nieregularne bicie serca, spowolnienie oddechu, rozszerzenie naczyń krwionośnych, nadmierny apetyt, suchość w ustach, niepokój, wolniejszy czas reakcji na bodźce, problemy z koordynacją ruchową, czy nawet paranoje i halucynacje. Tak więc należy być rozsądnym w stosowaniu produktów THC, ponieważ w nadmiarze jak powszechnienie wiadomo zaszkodzić może nam wszystko, nawet to co docelowo ma nam pomóc.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *